Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi
811

Erciyes Kayak Merkezi Yol Tarifi

Erciyes Kayak Merkezi Erciyes Dağı’nda yer almaktadır. Erciyes Dağı sahip olduğu haşmeti ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Rakımı 3917 metredir. Erciyes kayak merkezi de bu dağda kurulmuştur. Burada kar kalınlığı 50- 100 cm arasında yer almaktadır. Bölgede günü birlikte olarak ve ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek 2000 kişilik piknik alanları da bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında ziyaretçilerine kapılarını aralamaktadır. Burada kişiler nezih bir ortamda sevdikleri ile birlikte hoşça vakitler geçirebilmektedirler.

Erciyes kayak merkezi kayağın keyfini çıkarabilmek için en iyi yerlerden biridir. Kayak zamanlarına dikkat edilerek gidildiğinde eğlenceli dakikalar geçirilebilir. Kayak yapabilmek için en uygun zaman Aralık ve Nisan ayları arasındadır. 15 Kasım ile 1 Mayıs arası burada kayak sezonudur. Ziyaretçiler bu dönemlerde kayak yapabilmek için ziyarete gelmektedirler.

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’de şehrin neresinden bakılırsa bakılsın görünen bu heybetli dağ eşsiz manzarası ile kişileri büyülemektedir. Erciyes Dağı sahip olduğu yükseklik ile İç Anadolu Bölgesi içerisinde en büyük dağ unvanına sahip olmaktadır. Erciyes kayak merkezi de bölge içerisinde en popüler kış tatili merkezlerindendir. Erciyes Kış Sporları merkezi Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte 1989 yılı itibariyle Uluslararası kayak merkezi olarak resmen tanıtılmıştır. Özellikle çocukların sömestr tatillerinde yoğun bir kapasiteye ulaşmaktadır. Yılın o dönemlerinde İç Anadolu Bölgesi’nin her yerinden insanlar buraya kış tatili yapabilmek için gelmektedirler. Burada Erciyes kayak merkezi çalışma saatleri içerisinde kayak yapabilmek mümkündür.

Kar kalınlığı ile birlikte hem profesyonel hem de amatör kayakçılar için ideal bir zemin oluşturmaktadır. Dünyanın en gözde kayak merkezlerindeki gibi toz kar yağışı alan dağda kayak sezonu ise Kasım ayında başlamakta ve Nisan sonuna kadar sürmektedir. Erciyes Kayak Merkezi altı ay boyunca bu sezon devam etmektedir. Doğanın cömert davrandığı bu bölgede kar kalınlıkları aylara göre farklılık göstermektedir.

Erciyes Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Erciyes kayak merkezi nerede soruları burada kayak yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Kayak Merkezi Kayseri ilinde yer almaktadır. Şehir merkezine olan uzaklığı ise 25 km şeklindedir. Kapadokya bölgesine gezi düzenleyen kişiler Kapadokya’dan 60 km uzaklıkta olan bu merkeze doğa havası olmak için gelebilmektedirler. Hafta sonlarında küçük bir kış tatili yapmak isteyenler burada keyifli vakit geçirebilmektedir.

Kayseri havalimanına olan uzaklığı 25 km şeklindedir. Kişisel araçlarla buraya gelinebileceği gibi otobüsler ile birlikte de bu merkeze ulaşım sağlayabilmektedir. Erciyes kayak merkezi ulaşım il merkezinden bile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler il merkezinde konaklıyor olsalar dahi rahatlıkla merkezden dağa ulaşabileceklerdir.

Erciyes Kayak Merkez Yol Tarifi

Erciyes Kayak Merkezi Özellikleri

Kayak merkezi özellikleri çok çeşitlidir. 102 km’lik bir alanda 34 farklı kayak pistiyle oldukça büyük bir plana sahiptir. Kayak merkezinin Erciyes, Hacılar, Develi, Tekir ve Hisarcık olmak üzere toplamda 5 adet kapısı bulunmaktadır.

Erciyes kayak merkezi’nde neler var kişiler tarafından merak edilmektedir. Burada kayak pistleri, konaklama alanları bulunmaktadır. Kayak merkezi içerisinde yer alan pistlerin renkleri bulunmaktadır. Bu renklere göre zorluk dereceleri değişiklik gösterir. Kırmızı, mavi ve siyah renklerdedir. En kısa olanı 300 metreden başlamaktadır. En uzun olanı ise 2575 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Erciyes kayak merkezi’ndeki bu pistler arasında Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş olan pistlerdir. 2 adet profesyoneller için pistler de bulunmaktadır. Bu pistler 3400 metreden 2200 metre rakıma kadar kayabilmek mümkündür.

Bölgede karları desteklemek amacı ile 154 adet suni kar makinesi bulunmaktadır. Bu makinelerle birlikte iki bin km alan içerisinde karlama yapılmaktadır. Böylelikle sezon boyunca pistlere destek vermeye devam etmektedir. Bu sistemli çalışmayla birlikte Erciyes çok daha erken açılabilmekte ve çok daha geç kapabilmektedir. Bu sistem sayesinde uzun süreler boyunca burada kayak keyfi sürülebilmektedir. Erciyes kayak merkezi kuzeyde bulunan ülkelerin kayak tesislerine kıyasla daha erken açılmakta ve ayrıca daha geç kapanış yapmaktadır. Uzun bir sezon olması için sistemli bir çalışma gerçekleştirilmektedir.

Kayak merkezi’nde bir de teleferik bulunmaktadır. 24.000 metre uzunluğundadır. Saatte yaklaşık olarak 27.000 yolcu taşıyabilmektedir. 18 mekanik tesis bulunmaktadır. Karda kaymak, düşmek ya da kayarken kaybolmak gibi durumlarda kişilerin yardımına koşacak tam 25 kişiden oluşan bir güvenlik timi de burada yer almaktadır. Bu tim gece gündüz aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu sayede insanlar tehlikeli durumlardan rahatlıkla kurtulabilmektedirler. Pistler kask takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şekilde de kişiler kayak yaparken korunabileceklerdir. Bu zorunluluğun olduğu tek kayak merkezidir.

Kayak ekipmanları olmayan kişiler burada kıyafet ve ekipman kiralayabilmektedir. Daha öncesinde hiç kayak yapmamış olan kişiler ise burada yer alan deneyimli hocalardan ders alabilmektedir. Kayak merkezinin 3 farklı giriş noktasında kafeterya, çocuk oyun yerleri, temizlik alanları, ibadethaneler, bebek bakım odaları bulunmaktadır. Kişiler her türlü ihtiyaçlarını burada yer alan tesis içerisinde rahatlıkla karşılayabilmektedirler.

Erciyes Kayak Merkezi’nde Neler Yapılabilir?

İnsanlar Kayseri Erciyes kayak merkezi’nde kayak dışında başka neler yapabileceklerini merak etmektedirler. Kişiler burada yer alan aktiviteler ile süper bir tatil yapabileceklerdir. Burada yapılabilecek olan ilk şeyler kar sporlarıdır. Ekipmanlara sahip olan ya da olmayan kişiler burada rahatlıkla kar sporları yapabilmektedirler. Kayak ekipmanları kiralanarak kayılabilmektedir. Yer alan kızaklar ile birlikte de başka bir kayak deneyimi yaşanabilmektedir.

Kayak merkezi’nde yer alan teleferikler ile birlikte yüksek noktalara çıkılabilmektedir. Bu noktalardan kızak ile bile kayabilmek mümkündür. Tepeye çıkarken görülen muhteşem manzaralar buraya gelen turistleri bir hayli etkilemektedir. Kişiler yalnızca muhteşem dağ manzarasını görebilmek amacıyla da teleferiğe binebilmektedirler. Eşsiz bir kış tatili Erciyes kayak merkezi’nde gerçekleştirilebilmektedir.

Erciyes Kayak Merkezi Pistleri

Pistlerin eğimi %10 ile %50 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Pistlerin renklerine göre de kayak yapmanın zorluklarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Mavi renkli olan pistlerde orta derece kayak yapan insanlar konumlanmaktadırlar. Minimum %15 ile maksimum %35 oranlarında bir eğime sahiptir.

Mavi pist içerisinde ise belirli yerlerde kırmızı ve yeşil renkler bulunmaktadır. Bu noktalarda genel ortalama eğimleri etkilemektedirler. Kırmızı renkli pistler iyi derecede kayak yapmak olan kişiler için ayrılmışlardır. Siyah renkte olan pistler ise en zorlu pistlerdir. Zor derecelere sahip olan pistlerde profesyonel olunmadıkça kayak yapmak son derece tehlikelidir.

Erciyes Kayak Merkezi Otelleri Fiyatları

Erciyes kayak merkezi’nde kişilerin istedikleri kadar konaklayabilmeleri için oteller bulunmaktadır. Bu konaklama alanları hem yüksek konforla hem de zengin mutfakları ile birlikte insanlara en iyi tatil deneyimini yaşatmaktadırlar. Dünyanın seçkin otelleri ile yarışacak haldedirler. Erciyes kayak merkezi fiyatları bütçelere uygun olacak şekillerde değerlendirilebilmektedir. Burada kişiler isterlerse Kayseri’nin merkezinde yer alan otellerde de konaklayabilmektedirler.

Erciyes Kayak Merkezi Fiyatları

Erciyes kayak merkezi fiyatları kış sezonu boyunca ekonomik kayak paketleri bulunmaktadır. Bu paketlerden kişiler kendi bütçelerine göre yararlanabilmektedirler. Dağ otelleri yaklaşık olarak bin beş yüz yatak kapasitesine sahiptir. Ancak il merkezinde yer alan otellerde bu durum beş bine yaklaşmaktadır. Burada kayak yapmak isteyen kişiler il merkezinde yer alan otellerde konaklayarak ekonomik bir tatil gerçekleştirebileceklerdir. Yer alan pek çok imkan hem yerli hem de yabancı turistleri bu bölgeye çekmektedir.

Erciyes Kayak Merkezi Fiyat Listesi

1 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 20₺
7 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 95₺
14 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 140₺
30 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 260₺
50 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 400₺
100 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 750₺
200 çıkış 13 yaş üzeri bilet fiyatı: 1100₺
1 çıkış bilet fiyatı: 15₺
7 çıkış bilet fiyatı: 80₺
14 çıkış bilet fiyatı: 115₺
30 çıkış bilet fiyatı: 210₺
50 çıkış bilet fiyatı: 300₺
100 çıkış bilet fiyatı: 550₺
200 çıkış bilet fiyatı: 900₺
Yaya 1 çıkış 13 yaşbilet fiyatı: 15₺
Yaya 1 çıkış 6-12 yaş bilet fiyatı: 10₺
0-6 yaş arası ücretsizdir.
Yürüyen bant 5 çıkış bilet fiyatı: 30₺
Yürüyen bant 10 çıkış bilet fiyatı: 50₺
Hacılar Kapı ve Hisarcık Kapı yürüyen bant ücreti %50 indirimlidir.

Kayseri kayak merkezi hakkında farklı kaynaklardan daha detaylı bilgi almak isterseniz hem yorumlarına hemde tarihine ve kayak merkezinin özelliklerini öğrenebilirsiniz.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Erciyes_Kayak_Merkezi
https://www.trivago.com.tr/tr/opr/erciyes-kayak-merkezi-yak%C4%B1nlar%C4%B1nda-oteller?tc=22&search=500-3370661

Erciyes Kayak Merkezi Ücretli mi?

Erciyes kayak merkezi, ücretli olarak hizmet veren bir işletmedir. Ücretler dönemlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak çıkış ücretine göreme ödeme yapılmaktadır. Eğer pistte uzun süre zaman geçirecekseniz çoklu çıkışları almak daha uygun fiyata gelecektir. Çıkış için yürüyen bantları ya da teleferikleri kullanmanız önemlidir.
Kayak Merkezi’nde alacağınız her hizmetin ayrı ücretleri bulunur. Böyle bir ücretlendirmeye gidilmiş olması ise; gereksiz yere ödeme yapmanızın önüne geçecektir. Çocuk alanları, dolaplar için farklı ücretler mevcuttur. Ayrıca düzenli olarak kayak yapmayacaksanız ve yalnızca bu deneyimi yaşamak istiyorsanız kayak kıyafetlerini kiralamayı da tercih edebilirsiniz.
Herhangi bir eğitiminiz bulunmuyorsa ve kaymadan önce kısa da olma bir eğitim almak isterseniz kayak okulunda birkaç saatlik ders alabilirsiniz.

Erciyes’te Kaç Tane Kayak Pisti Var?

Erciyes’in en büyük avantajlarından birisi oldukça geniş bir pist alanı bulunmasıdır. Bu sayede en yoğun sezonda dahi kalabalıklığı hissetmezsiniz. Toplamda 33 adet pist bulunur. Bu pistlerin yükseklik farkları ve uzunları birbirinden değişiktir. Başlangıç aşamasında tercihinizi daha alçak pistlerden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca pistler zorluk düzeylerine göre de sınırlandırılır.

Erciyes’te Ne Zamana Kadar Kayak Yapılır?

Erciyes, yapay karın da kullanıldığı pistlerden birisi. Kar yağmadığı dönemlerde işletmede bulunan karlama makineleri aktif hale gelir. Bu sayede yapay karlar üretilir. 150’nin üzerindeki kar üretme makinesi sayesinde sezon oldukça uzun sürüyor. Erciyes’te kayak sezonu 15 Kasım itibari ile açılır. 1 Mayıs’a kadar da pistler açıktır. Ancak tercihinizi kasım ve mayıs aylarından yana kullanmamanızda fayda vardır. Bu aylarda açılış ve kapanış hazırlıkları olduğundan pistlerde ve tesislerde bazı eksikliklerle karşılaşma riskiniz olur.

Kayseri Erciyes Teleferik Kaç TL?

Erciyes kayak merkezindeki teleferikler daha çok ulaşım amacıyla kullanılmaktadır. Hemen her pistte teleferik bulunur. İşletmede toplam 14.000 km’lik teleferik bulunmaktadır. Ücretlendirme ise; çıkış üzerinden yapılmaktadır. Pistin tepesine teleferiklerle çıkan kayak severler kayarak inmektedir. Her yıl ücretler değişmekle birlikte 13 yaş altı ve üstü için ayrı ücretlendirmeler bulunur. Ayrıca yaya olarak bölgede bulunan çocuklar herhangi bir ücret ödemezler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.