Kapadokya Hediyelik Eşya

Kapadokya Hediyelik Eşya Ne alınır

Kapadokya hediyelik eşya dükkanları yerli ve yabancı turistlere kapılarını açmaktadır. Dünya üzerinde en göz doldurucu güzelliklere sahip olan Kapadokya’yı sadece gezmekle yetinmek istemeyen ve buranın anılarını her daim hatırlamak isteyen kişiler hediyelik eşyalarından bölgeye özgü eşyalar satın almaktadırlar. Aynı şekilde geziye gelen kişiler sevdikleri kişilere hediye edebilmek için de hediyelik eşya dükkanlarını tercih etmektedirler. Bölgenin meşhur ürünleri denenebilmektedir.

Ziyaretçiler Kapadokya’nın her bölgesinin ayır güzellikleriyle gözlerini bayram ettirdikten sonra dönmeden önce burada yer alan hediyelik eşyalar ile birlikte sevdiklerini sevindirebilmektedir.

Kapadokya Hediyelik Eşya Başlıcaları Nelerdir
 • Halılar ve Kilimler
 • Çanak ve Çömlekler
 • Kabak Çekirdeği
 • Şarap
 • Onyx Taşı
 • Zultanit Taşından Yapılan Takılar
 • Kuru Kaymak
 • El İşi Ayakkabılar
 • Minyatür Peribacaları
 • Kuru Üzüm, Pestil ve Pekmez
 • Soğanlı Köyü Bez Bebekleri

Nereden Ne Alınır Hediyelik Eşya

 • Kabak çekirdeği, Patates : Nevşehir’den (Nevşehir’in neyi meşhur hediyelik)
 • Pekmez, köftür, kuruyemiş : Ürgüp’ten
 • Testi, çanak, çömlek, seramik : Avanos’tan
 • Halı, onx taş : Göreme’den
 • Minyatür hediyelikler, peribacaları : Uçhisar’dan
 • Bez bebekler : Mustafapaşa köyünden ALINIR

kapadokya’dan ne alınır

Kapadokya Hediyelik Eşyaları Detaylı Listesi

Halılar ve Kilimler

Kapadokya hediyelik eşya denildiğinde akla ilk gelen eşyalardan biridir. Halı ve kilimlerde yer alan Yörük motifleri oldukça dikkat çekicidir. Bölgeye has olarak yapılmakta olan kilimler çok değerlidir. Yapımında oldukça emek verilmektedir, bu nedenle değerli ürünler içerisinde yer almaktadır. Kapadokya’da yerli ve yabancı turistlere Osmanlı dönemlerinden dünya tarihine kadar pek çok örnekleme halı sunulmaktadır. Halı ve kilim modelleri yalnızca evde kullanılmak üzere alınmamaktadır. Hediye ve süs eşyası olarak da kullanılabilmektedir. El emeği olan bu halılar son derece değerlidir ve inanılmaz bir estetik görünüme sahiptir. Bu nedenle son derece değerli ürünlerdir.

Kapadokya Hediyelik Çanak ve Çömlekler

Kapadokya çanak çömlekleri ile ünlü olan bir bölgedir. Özellikler Avanos bölgesi çömlekler diyarı olarak bilinmektedir. Hititler döneminden bu yana Avanos’ta çömlekler hiç durmadan yapılmaya devam etmektedir. Çömlek sanatı deden babaya, babadan ise oğula geçmektedir. Bu nedenle nesiller boyu yapılmaya devam edilmiştir. Oldukça yaygın ve önemli bir kültür olması nedeni ile Kapadokya hediyelik eşya çeşitleri içerisinde de yer almaktadır. Bu köklü gelenek Avanos’ta hala yapılmaktadır. Ziyaretçiler burada çömlekler yapabilecekleri gibi usta ellerin çömlek yapışını da izleyebilmektedir. Çömlek yapımının Avanos’ta yaygın olmasının sebebi burada yer alan Kızılırmak kilidir. Irmağın geride bıraktığı yumuşak toprak ile oluşturulan hamurdan çömlekler üretilmektedir. Bir hayli ustalık gerektiren bir iştir. Uzaktan her ne kadar kolay gibi görünseler de yapım aşamaları bir hayli zor ve ustalık gerektirmektedir. Çömlekler hem mutfak eşyası olarak hem de hediyelik, süs olarak kullanılabilmektedir.

Kabak Çekirdeği

Özellikle kabak çekirdeği düşkünleri için burada yer alan lezzetli kabak çekirdekleri benzersizdir. Ürgüp çarşısı içerisinde yer alan sütte çifte kavrulmuş çekirdekler mutlaka denenmelidir. Eşi benzerinin başka yerlerde bulunmayacağı çekirdeklerin fiyatları da bütçelere zarar vermeyecek durumdadır. Hem etli hem de kabuğunun bile lezzetli olduğu bu çekirdekler ziyaretçiler tarafından sürekli olarak tercih edilmektedir. Ürgüp çarşısından kabak çekirdekleri temin edilebilmektedir.

Kapadokya Hediyelik Şarap

Kapadokya’da hediyelik eşyalar içerisinde şaraplar da yer almaktadır. Kabak çekirdeği gibi şaraplar da burada oldukça ünlüdür ve kendisine has üretimleri bulunmaktadır. Kabak çekirdeği kuru kuru gitmiyor diyenler için şarap en iyi içecek olabilmektedir. Özellikle beyaz şaraplar Kapadokya bölgesinde oldukça yaygındır. Şaraplar burada yüksek kalitede üretildikleri için oldukça güzel olmaktadır ve buraya ziyarete gelenler tarafından mutlaka alınmaktadır.

En büyük şarap fabrikalarından birinin merkezi de Kapadokya’da yer alıyor. Kocabağ Şarapları ve Turasan Şarap Evi gibi fabrikalarda yüksek kalitede şarap üretimleri yapılmaktadır. Burada şarapların nasıl üretildiğini görebilmek de mümkündür aynı zamanda. Yıllanmış şarap arayanlar için en doğru durak Kapadokya olmaktadır. Bölgenin kalkınması için en çok tercih edilen sektörlerden biri şarapçılık ve bağcılıktır. Bu nedenle yüksek kalite özelliklerine sahip şarapları burayı ziyaret edenler tarafından denenmektedir.

Kapadokya Hediyelik Onyx Taşı

Kapadokya hediyelik eşya ne alınır diye düşünenler Onyx taşı tercih edebilir. Mermerden daha farklı olan ve kalsedon türü olarak bilinen taşın adı Onyx. Dışarıdan mermer gibi bir görünüme sahiptir. Ancak yarı saydam bir görüntüsü bulunmaktadır ve ışığı geçirir. Mermer ise ışığı geçirmez ve yeryüzüne yakın olan katmanlardan çıkarılmaktadır. Onyx taşı ise yeryüzünün çok daha derin katmanlarında yer almaktadır. Bu nedenle oldukça değerli bir taştır. Kapadokya ziyaretleri gerçekleştirmekte olan kişiler için tercih edilebilecek en iyi hediyelik eşyalar içerisinde yer almaktadır. Değeri oldukça yüksek olsa da renk farklılıklarına göre fiyatlarında değişiklikler olmaktadır. İçlerinde en değersiz olanı siyah renkte olan taştır. Kapadokya süs eşyaları ve hediyelik eşyalar denildiğinde akla ilk olarak Onyx taşı gelmektedir.

Zultanit Taşından Yapılan Takılar

Bu takılar Zultanit isimli taşlardan yapılmaktadır. Renk değiştirmeleri ile ünlü olan bu taşlardan yapılan takılar büyük bir estetik görünüme sahiptir. Kapadokya içerisinde son derece meşhur olan bu taşlardan yapılan takılar sevdiklerinize götürebileceğiniz en iyi hediyeler olmaktadırlar. Özellikleri takıların bulunduğu hediyelik eşya dükkanlarında mutlaka bu tür takılara da rastlamak mümkündür. Bu renk değiştiren taşlar için Kapadokya’da hediyelik eşya dükkanları birçok farklı ışık altında takıların hünerlerini müşterilerine göstermektedirler.

Kapadokya Hediyelik Kuru Kaymak

Bilinen kaymaklara hiçbir şekilde benzemeyen bu kaymak kıtır kıtırdır. Tıpkı bir gofret gibidir. Bu nedenle yemesi de aşırı keyifli olabilmektedir. Bıçakla keserek bala batırılmakta ve bu şekilde tüketilmektedir. Oldukça lezzetli yöresel bir ürün olması sebebiyle buraya ziyarete gelenler tarafından denenmektedir. Bu lezzetin otaya çıkması son derece zahmetlidir. 5 gün gibi bir süreçte hazırlanabilmektedir. Kaymağın çıtır çıtır olabilmesi için günler boyu tepsilerde dinlendirilmesi gerekli olabilmektedir.

El İşi Ayakkabı Çanta

Her bir işlemenin ayrı güzel durduğu el işi ayakkabılar da Kapadokya içerisinde son derece meşhur olan eşyalar içerisinde yer almaktadır. Hediyelik eşyalar içerisinde belki de en kullanışlı olanı bu el işi ayakkabı ve çantalardır.. Birbirinden farklı modeller, işlemeler görmek mümkündür. Her renk ve desen motif bu ayakkabılarda kullanılmaktadır. Bu özel el yapımı ayakkabılar el emeği oldukları için son derece değerlidirler. Ziyaretçiler Kapadokya gezilerinde bu güzel tasarımlara sahip ayakkabıları gördüklerinde estetik görünümleri nedeni ile hızla almak istemektedirler. El işi çanta ve ayakkabıların yanında kaşmir kumaşlı desen desen şallar bulabilmek de mümkün olmaktadır.

Kapadokya Hediyelik Minyatür Peribacaları

Kapadokya balon hediyelik eşya gibi minyatür eşyalar bulabilmek mümkündür. Burada balonların, peribacaların minyatür hallerini bulabilmek mümkün. Kapadokya denildiğinde akla ilk gelenler balon turları ve peribacalarıdır. Burada bu yerlerin minyatürleştirilmiş hallerini süs eşyası olarak kullanmak üzere alınabilmektedir. Alınabilecek en anlamlı hediyeler içerisinde yer almaktadır. Her hediyelik eşya dükkanında rahatlıkla bulunabilmektedir. Kapadokya hediyelik eşyalar arasında irili ufaklı farklı tarzlar minyatürler bulunmaktadır. Peribacası evlerini unutmamak adına böyle bir hediye alınabilmektedir. Ayrı ayrı minyatürler bulunabileceği gibi toplu halde satılan minyatür türleri de bulunmaktadır. Birbirinden farklı boyut ve renklerde peribacaları minyatürleri bulunmaktadır.

Kuru Üzüm, Pestil ve Pekmez

Nevşehir üzüm bağları cenneti olduğu için buraya gelenlerin üzüm almadan gitmeleri de mümkün olmamaktadır. Kuru üzümü, pekmezi, pestili de bir hayli meşhurdur. Burada yer alan kuru üzümler diğerlerine göre çok daha farklıdır. Üzümler salkımlar halinde kurutulmaktadır. Pekmez ve pestil de burada alınabilecek diğer yöresel ürünlerdendir. Hediye amaçlı olarak eşe dosta alınabileceği gibi kişiler seyahatleri boyunca tüketebilmek için de alabilmektedirler.

Soğanlı Köyü Bez Bebekleri

Soğanlı Köyü özelliklerinden olan ve aslen bu köyde üretilen bez bebeklere Kapadokya’da her yerde rastlamak mümkündür. Kapadokya hediyelik eşya al şeklinde aratmalar yapan kişilerin karşısına bu bez bebekler de çıkmaktadır. Dekoratif ve folklorik elbiseli el yapımı bez bebekler son derece ünlüdür.


Kapadokya Hediyelik Eşyaları Konusunda Kısa Soru Cevap
Ürgüp ten ne alınır?

Kapadokya bölgesinin önemli turistlik yerlerinden biri olan Ürgüp’te iseniz eğer kapadokya bölgesinde gördüğünüz bir çok hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Bu hediyelik eşyaların yanı sıra Ürgüp’e özel Turasan Şaraplarını tercih edebilirsiniz. Ürgüp merkeze yakın olan Turasan Şarap evini ziyaret edebilir, burada şarapların tadına bakabilir, istediğiniz seçimleri yapabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir makete girip Turasan şarap tavsiyesi alabilirsiniz ve raflarından temin edebilirsiniz.

Nevşehir neyi meşhur hediyelik?

Kapadokya ziyaretinizde hediye alma zamanı geldi diyorsanız Nevşehir merkeze gelmiş veya gelmek isteyenler için, Nevşehir’den hediyelik olarak alacağınız en güzel orjinal ürünlerden birisi, Çiğ olarak kavrulmuş Kabak çekirdeği alabilirsiniz. Hediye götüreceğiniz kişilere alırken, kendiniz içinde bir miktar almanızı tavsiye ederiz. Nevşehir Türkiye’de kabak çekirdeği üretiminde 1. şehir olduğu için kendilerine has pişirme şekilleriyle farklı lezzetler katmaktadır.

Kapadokya Hediyelik Eşya Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.