Kapadokya Sallanan Köprü

Kapadokya Sallanan Köprü Avanos ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. 1973 yılı içerisinde yapılmış olan bu köprü 180 metre uzunluğa sahiptir. Oldukça önemli bölgeler içerisinde yer alan bu köprü buraya gezi düzenleyenler tarafından mutlaka görülmesi gerekli olan yerlerdendir. Tahtadan olacak şekilde yapılmış olan bu köprü Kızılırmak üzerinden karşıya geçilebilmesi amacı ile yapılmıştır. Araçların bu köprü üzerinden geçmesi yasaktır. Yalnızca yayalar geçebilmektedir. Asma Köprüdür. Türkiye’nin en uzun ikinci büyük asma köprüsü olarak kayıtlara geçirilmiştir.

Kapadokya Sallanan Köprü Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihi ve Hikayesi

180 metre uzunluğunda olan ve 2,30 metre eninde olan köprü demir ayaklı yürüme yerleri olacak şekilde tahtadan yapılmış bir köprüdür. Kapadokya Sallanan Köprü de araç geçişi burada yasaktır. Sallanan Asma Köprünün yürünen yerinin yan kısımlarında pek çok farklı kilidin asıldığı görülmektedir. Yeni yenil gençler tarafından yapılmakta olan bu olayın pek çok farklı versiyonlarını dünya genelinde görebilmek mümkündür. İnsanlar burada demirlere asma kilit asıp dilek tutmaktadırlar. Bu hatıra amaçlı olarak yapılmakta olan bir uygulamadır. Kilit demire asılıyor ve kilidin anahtarı da nehre atılıyor. Bazı insanlar tekrar geldiklerinde astıkları kilidin burada olup olmadığını kontrol etmekte ve o günlerini anmaktadırlar.

Kapadokya Sallanan Köprü Etrafında Neler Yapılır?

Sallanan Köprü Avanos ilçesi içerisinde bir simge haline gelmiştir. Buraya gezi düzenleyenlerin mutlaka bu köprü üzerinde bir yürüyüş yapmaları gerekmektedir. Buraya gelip yürümek, köprü üzerinden fotoğraf çektirmek kişilerin yaptıkları başlıca etkinliklerden biridir. Sallanan Asma Köprü üzerinde her iki ayağında birçok kafeterya ve yemek yerleri bulunmaktadır. Kişiler burada çay ve kahve içerek manzaranın tadını çıkarabilirler. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu bölgede insanlar yer alan kafelerde çay kahve eşliğinde sohbetler etmekten son derece hoşlanmaktadırlar. İnsanlar bu muhteşem doğal ortamda sevdikleri ile birlikte hoşça vakitler geçirebilmektedirler.

Nehir üzerinde yüzen kazlar, köprü buraya ziyarete gelen insanlara muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Özellikle ördekler yavruları ile birlikte yüzebilmektedirler. Bu durum görenlerin yüzünü güldürmektedir. Nehrin sağ ve sol kenarlarında yer alan ağaçlık alanlarda insanlar piknik yapabilmektedirler. Avanos‘tan ayrılmadan önce mutlaka görülmesi gerekli olan doğal güzellikler içerisinde yer almaktadır.

Kapadokya Sallanan Köprü Özellikleri

Kapadokya sınırları içerisinde mutlaka görülmesi gerekli olan yerlerden biridir. Buraya gezi düzenleyenler tarafından uğranılmadan geçilmemesi gerekmektedir. Asma köprü yapısı ve özellikleri itibariyle son derece önem kazanmaktadır. Pek çok yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmektedir. Asma Köprü ırmak üzerinde yer almaktadır. 1973 yılında yapılmış olan bu köprü üzerinden yaya olarak geçebilmek mümkündür. Herhangi bir şekilde araç girmesi yasaklı olan bu köprü üzerinde yıllar boyunca süregelen bir gelenek bulunmaktadır. İnsanlar bu köprü üzerinde dileklerini tutmakta ve burada yer alan demirlere asma kilit atmaktadırlar. Asma kilidin kilidini ise nehre atan insanlar burada kendilerine ait bir anı bırakmak istemektedirler. Tekrar geldiklerinde astıkları kilidin burada yer alıp almadıklarını görebilmeyi istemektedirler. Kapadokya Sallanan Köprü özellikleri ile her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir. İnsanlar burada yer alan doğal ortamda dingin bir şekilde piknik yapabilmeyi istemektedirler. Köprünün çıkışlarında yer alan kafeler ve yemek yeme yerlerinde de insanlar sevdikleri ile birlikte hoşça vakit geçirebilmektedirler. Avanos’u ikiye ayıran bu muhteşem görsel şölen ziyaretçilerin favori mekanları arasında yer almaktadır. Bu köprünün oldukça önemli olan bir başka özelliği daha bulunmaktadır. Türkiye’nin ikinci büyük asma köprüsü özelliği en önemli özelliklerindendir.

Kapadokya Sallanan Köprü Tarihi

Kapadokya Sallanan Köprü tarihi 1973 yılına dayanmaktadır. Kızılırmak üzerinde yer alan bu köprü tam bir görsel şölendir. Buraya gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilmekte olan bu köprü Avanos ilçesi içerisinde tarihi simgelerden biridir. Burada insanlar oldukça hoş bir geleneği sürdürmektedirler. Asma kilidi burada yer alan demirlere asarak dilek tutmaktadırlar. Daha çok yeni nesil gençler tarafından yapılan bu aktivite oldukça yaygındır. Öyle ki demirlerin her yerinde asma kilitler bulunmaktadır. 180 metre uzunluğunda olan bu asma köprü en büyük ikinci asma köprü unvanına sahiptir.

Sallanan Köprü Tarihi Avanos ilçesinde Kızılırmak üzerinde kurulu olan tahta ve çelik hatlar üzerinde yer alan neredeyse yarım asırlık bir köprüdür. Bölgenin tarihi simgelerinden biri haline gelmiştir. Bölgeye ziyarete gelenler tarafından mutlaka görülmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir. İnsanlar buraya asma kilitleri ile birlikte dilek tutabilmek için gelmektedir.

Kapadokya Sallanan Köprü Hikayesi Öyküsü

Kapadokya Sallanan Köprü öyküsü burada yer alan asma kilitlerdir. İnsanlar dileklerini dileyerek burada yer alan korkuluklara asla kilit asmaktadırlar. Böyle bir hikayeye sahip olan bu bölgede bu aktivite son derece yaygındır. İnsanlar buraya dilek dilemek ve asma kilitlerini asabilmek için gelmektedirler.

Bu gelenek dünyanın pek çok yerinde görülmektedir. İnsanlar demir korkulukları olan köprülerde dileklerini dilemekte ve asma kilitlerini asmaktadırlar. Sallanan köprü hikayesi Avanos ilçesi içerisinde yer alan Sallanan Köprü adı ile anılmakta olan bu köprüye asma kilitlerini astıktan sonra anahtarlarını nehre bırakmaktadırlar. Pek çok kişi tarafından yapılan bu aktivite nedeni ile köprünün üzerinde yer alan korkuluklar asma kilitler ile donatılmış bir haldedir. İnsanlar bu geleneği yerine getirerek dileklerinin kabul olacağına inanmaktadırlar. Uzun yıllar boyunca devam ettirilmekte olan bu geleneğin daha uzun yıllar boyunca devam edeceği kesindir.

İnsanlar buraya pek çok farklı yerden dilek dilemek için gelmektedir. Özellikle çiftler tarafından aşklarının daimi olması nedeni ile bir simge niteliğinde de bu gelenek sürdürülebilmektedir. Dünyanın pek çok yerinde görülen bu geleneğin hikayesi çok eskilere dayanır. İnsanlar çok eski dönemlerden beri bu geleneği dünyanın her bir yanında sürdürmektedirler.

Kapadokya Sallanan Köprü Nerede?

Kapadokya sınırları içerisinde yer alan Sallanan Köprü buraya gelen yerli ve yabancı turistler tarafından merak edilmektedir. Ziyaret etmek isteyen turistler Kapadokya Sallanan Köprü nerede sorusunu sormaktadırlar. Asma Köprü olarak da anılmakta olan bu köprü Kapadokya sınırları içerisinde yer alan Nevşehir ilinin Avanos ilçesinde bulunmaktadır. İnsanlar buraya pek çok amaçla gelmektedir. Eşsiz bir doğal görünüme sahip olan bu bölgede kişiler sevdikleri ile huzur dolu vakitler geçirebilmektedir. Doğal piknik alanları ile de buraya ziyarete gelen kişilerin gözdesidir.

Avanos Sallanan Köprü’ye Ulaşım Yol Tarifi

Toplu taşıma ile bu köprüye ulaşım mümkündür. Sallanan Köprü Yol Tarifi Nevşehir il merkezinden kalkmakta olan otobüsler ile birlikte Avanos ilçesine gelebilmek mümkündür. Binilen toplu taşıma araçları köprüye yakın bir mesafede bırakmaktadır. Kişiler oradan yürüyerek hızlı bir şekilde köprüye ulaşabilmektedirler.

Kişisel araçları ile gidecek olanlar ise Nevşehir il merkezinden Avanos tabelalarını takip ederek ilçeye gelebilmektedir. Avanos ilçe merkezinde yer alan bu alana tabelalar yardımı ile kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür.

Avanos Sallanan Köprü Yol Tarifi

Avanos Sallanan Köprü Kısa Soru Cevap
Sallanan köprü ne zaman yapıldı?

Nevşehir’in Avanos ilçesi içerisinde olan Kapadokya Salanan köprü olarakta bilinmektedir. Kapadokya’ya gelen turistlerin fazlasıyla dikkatini çeken sallanan köprünün uzunluğu 180 metre uzunluğunda 2.30 cm eninde bir şekilde yapılmıştır. Yürüme alanı tahtadan olan köprünün ayakları ise demirden yapılmıştır. Kapadokya Sallanan köprünün yapım yılı 1973 yılında yapılmış. Gelen turistlerin yoğunluğuna göre eğer köprü çok sallanıyorsa geçişler bazen kontrollü olarak sağlanmaktadır.

Avanos asma köprü kaç metre?

Kapadokya Avanos ilçesinde Kızılırmak üzerinde bulunan sallanan köprü 180 metre uzunluğunda 2.30 cm eninde yapılmıştır. Avanos asma köprü kaç metre? sorusunun cevabıdır.

Sallanan Köpü Hakkında Farklı Kaynak

http://www.avanos.gov.tr/avanosun-tarihi-kopruleri

Kapadokya Sallanan Köprü Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.