Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Meşhur ev yemekleri ve Tatlıları

Kapadokya’ya geziye gelenler ilk olarak yörenin sahip olduğu benzersiz Kapadokya yemeklerinin lezzetlerini tatmak istemektedir. Kapadokya’ya gelindiğinde burada yer alan birbirinden güzel restoranlarda farklı lezzetleri tatmaktadırlar. Kapadokya yemeklerinin en güzel yerlerde en güzel şekilde tadılmasi için turlar bulunmaktadır. Yemek turu ile birlikte yöresel yemekler hakkında detaylı bilgiler edinebilmek ve birbirinden lezzetli yemekleri tadabilmek mümkün olmaktadır.

Kapadokya mutfağında birbirinden farklı lezzetlerde muhteşem tarifler bulunmaktadır. Kapadokya lezzetli sofralara geleneksel tariflere sahiptir. Geleneksel yöntemler ile birlikte hazırlanan geleneksel yemekler ziyaret edenler tarafından mutlaka tadılmalıdır. Kapadokya tatili görülebilecek muhteşem manzaralar ve birbirinden lezzetli yemekler ile birlikte çok daha keyifli bir hale gelebilmektedir. Yöresel lezzetler ile birlikte Kapadokya tatili çok daha unutulmaz bir hale gelebilmektedir.

Kapadokya Geleneksel Lezzetleri

Kapadokya yemek tarifleri İç Anadolu mutfağının geleneksel özelliklerine göre hazırlanmaktadır. Yöresel lezzet açısından coğrafi konum da son derece yönlendirici olabilmektedir. Tarımsal ürünlerin de çeşit açısından fazla olmaması durumu sofralarda yer alan yöresel tarifleri etkilemiştir. Bakliyatlar ile birlikte hazırlanan yemekler ön plana çıkmaktadır.

Meşhur Kapadokya yemekleri arasında bakliyat ve tahıl ürünlerini kırmızı et ile karıştırılarak çeşitli yemek tarifleri meydana gelmiştir. Kapadokya bölgesi için özellikle testi kebabı, çömlek fasulyesi gibi geleneksel yemekler en meşhur olanlarıdır. Bu yemekler burayı ziyarete gelenler tarafından mutlaka tadılmalıdır.

Tüm yemeklerin yanında Kapadokya bölgesi son derece gelişmiş bir içecek üreticiliğine sahiptir. Yeni tatlar denemek ve yemeğin yanında tadı damakta kalan içecekler de üretilmektedir. İçecek severlerin mutlaka Kapadokya’da yer alan çeşit çeşit içeceklerden tatması gerekmektedir. Bölgede yer altı mahzenleri bulunmaktadır. Uzun yıllar boyu üretilmekte olan ve saklanmakta olan şaraplar bulunmaktadır. Bu şaraplar oraya gidildiğinde mutlaka denenmesi gerekli olan lezzetler içerisinde yer almaktadır. Şarap üretimi bölgenin ekonomik açıdan da kalkınmasını sağlamaktadır. Şarap üreticiliği ciddi bir şekilde ekonomik olarak katkı sağlamaktadır. Kapadokya yemek açısından ün sağladığı kadar şarapları konusunda da yüksek bir üne sahiptir. Şarap sektörünün en önemli merkezlerinden biri Avanos bölgesi olarak bilinmektedir.

İç Anadolu’nun Kapadokya Lezzetleri

En güzel Kapadokya yemekleri bölgeye ziyarete gelenler tarafından merak edilmektedir. Kapadokya bölgesi içerisinde oldukça meşhur olan çeşitli yemekler bulunmaktadır. Bölgenin özelliklerini alırken sahip olduğu birbirinden farklı lezzetleri almayı da ihmal etmemiştir. Yemek çeşitleri, sofra düzenleri, pişirme teknikleri, kullanılan araç ve gereçler gibi çeşitli kültürler Kapadokya bölgesi tarafından da benimsenmiştir. İç Anadolu mutfağı kendisine özgü pek çok yöne sahiptir. Bu yönlere Kapadokya bölgesinde de rastlamak mümkündür.

Çömlek Fasulyesi

Kapadokya’yı ziyaret edenler tarafından mutlaka tadılması gerekli olan bir lezzet olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Kuru fasulye ilk olarak ocakta haşlanmaktadır. Sonrasında da doğranan etler ile birlikte çömleğin içerisine yerleştirilir ve üzerine bir miktar su dökülür. Önce kısa bir süre boyunca köz üzerinde pişirilmektedir. Sonrasında da üzerine salça ve soğan ile birlikte yapılan yemek sosu eklenir ve bu şekilde tekrar pişirilir. Benzersiz bir lezzet olması nedeni ile mutlaka tadılması gerekmektedir. Uzun pişme süresi ile zor yapılan lezzetler içerisindedir. Yörede, kendi teknikleri ile pişmiş bir şekilde tatmak gerekmektedir.

Testi Kebabı

Yöre içerisinde mutlaka tadılması gerekli olan bir diğer lezzettir. Doğranmış kuş başı etler, domates, sarımsak, kara biber, sivri biber ile harmanlanarak testinin içine yerleştirilmektedir. Bu karışımın üzerine de tereyağı dökülmektedir. Sonrasında da testinin ağzı bir hamur ile kapatılmaktadır. Hazırlanan testi ateşin üzerinde 2 saat boyunca bekletilmektedir. En sonunda da kırılır ve içerisinde yer alan lezzetli ve benzersiz yemek yenir. Testi kebabı bölge içerisinde en meşhur olan yemeklerden biridir. Dünya çapında da bu lezzet büyük bir üne sahiptir. Dünyanın her yerinden turist Kapadokya testi kebabı tadabilmek için bölgeyi ziyaret etmektedir.

Nohutlu Yahni

Nohutlu yahni de bölge tarafından sıklıkla yapılmakta olan ve kişiler tarafından oldukça beğenilmekte olan bir lezzettir. Koyun eti ile birlikte yapılmaktadır. Koyun eti soğan ile birlikte kavurulmaktadır. Önceden hazırlanan dana eti, soğan, tereyağı, zeytinyağı, tuz, karabiber, pul biber, kimyon ve nohut ile birlikte çömlek içerisinde yerleştirilir. Sonrasında et suyu ve su ile birlikte biber salçası, domates salçası ekleniyor. Son olarak tüm karışımlar tandırda çömlekle birlikte pişmeye bırakılmaktadır.

Kayısı Dolması

Pek çok Kapadokya yemeği gibi çömlek ile yapılmaktadır. Kapadokya yemeklerinin pek çoğu çömlekte yapılmaktadır. Bu şekilde farklı ve kendisine has bir lezzete sahip olmaktadırlar. Kayısı dolması da çömlek ile birlikte yapılan yemekler içerisinde yer almaktadır. Kayısı dolmasında tatlı kayısı ile birlikte parça etler kullanılmaktadır. Pişirdikten sonra da hemen servis edilen yemeklerdendir. Bu yemek en zor Kapadokya yemekleri içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle bu benzersiz lezzet buraya gelenler tarafından mutlaka tadılmalıdır. Kendisine has lezzeti ile ilk defa deneyen kişileri büyülemektedir.

Düğü Çorbası

Çorba severler için son derece benzersiz bir lezzettir. Bu çorba düğü adı verilen ince bulgur ile birlikte yapılmaktadır. Salça ve tereyağı kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilir. Sonrasında da içerisine düğü atılarak pişirilmeye bırakılır. Lezzeti içerisine atılan farklı malzemeler ile birlikte benzersiz olabilmektedir.

Sütlü Çorba

Sütlü çorba tarifi de başka bölgelerde bulunmayan benzersiz lezzetler içerisinde yer almaktadır. Kaynatılan bulgura süt eklenerek yapılan bir çorbadır. En fazla tüketilen Kapadokya yemekleri içerisinde bulunmaktadır. Bölge halkı tarafından sıklıkla tüketilen bir yemektir. Turistlerin de ilgisini çeken ve çokça beğenilen bir çorba çeşididir. Özellikle çorba seveler tarafından mutlaka tadılmalıdır.

Gendime

Salça, soğan ve tereyağı kavrulur. Sonrasında içerisinde yarma eklenir. Bu esnada kurutulmuş kemik çömlek içerisine konulur. Sonrasında da üzerine kavrulmuş yarma ile birlikte su eklenmektedir. Bu şekilde tandır içerisinde çömlekle birlikte pişirilmektedir. Çömlekle yapılan yemekler içerisinde yer alıyor.

Bulamaç

Kapadokya meşhur tatlısı bulamaçtır. Yöresel bir tatlıdır. Buraya ziyarete gelenler tarafından mutlaka tadılması gerekli olan benzersiz bir lezzettir. Özellikle tatlı severler tarafından oldukça beğenilmekte olan bir tatlıdır. Bölgenin meşhur üzüm bağları ve üzüm bağlarında yetiştirilen özel üzümler bu benzersiz lezzetin ortaya çıkmasında en büyük rolü oynamaktadır. Bölge yemek kültürü içerisinde mutlaka denenmesi gerekli olan lezzetler arasındadır.

Kapadokya’da Nerede Ne Yenir?

Kapadokya’da farklı lezzetler deneyimleyebileceğiniz pek çok mekân bulunur. Yalnızca Kapadokya lezzetleriyle de sınırlı kalmaz, dünyanın farklı mutfaklarını deneyimleyebileceğiniz mekanlar da bulabilirsiniz.

 • Erişte: Kapadokya mutfaklarında sık sık erişteye rastlayabilirsiniz.  Ancak erişteyi farklı bir şekilde denemek isterseniz kabak çekirdekli versiyonunu denemelisiniz. Bu erişteye dilik kız mantısı adı da verilir. Bu lezzetin yadına bakmak için bölgedeki kadınların el emeği ile hazırlanan lezzetlerin sunulduğu Tık Tık Kadın Emeği restoranına göz atabilirsiniz. Ayrıca Saklı Konak ve Millocal Restoran’da son derece başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
 • Yaprak Sarması: Kapadokya’daki restoranların hemen hepsinde yaprak sarma bulunur. Ancak özelikle bazı mekanların lezzetleri çok daha başarılıdır. Kadıneli ve Saklı Konak Restoran’ı tercih edebilirsiniz.
 • Ürgüp Köfte: Ürgüp’ün yöresel lezzetlerinden olarak Ürgüp köfte harcında patates bulunan bir lezzettir. Ancak her yerde bulmanız mümkün değildir. Eğer bu lezzetin tadına bakmak istiyorsanız Tık Tık Kadın Emeği ’ne gidebilirsiniz.
 • Anadolu Mantısı: Anadolu’nun pek çok bölgesinde olduğu gibi Nevşehir’in de kendine özgü mantısı bulunur.  Fırında pişen bu mantı rulo halinde hazırlanmakta ve daha sonra dilimlenerek haşlanmaktadır. Farklı bir mantı denemek istiyorsanız tercihinizi Fatıma’nın Sofrası’ndan yana kullanabilirsiniz.
Nevşehir Tatlıları

Nevşehir, tatlıları açısından oldukça zengin bir bölgedir. Restoranların pek çoğunda bu lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

 • İncir yağlaması, Nevşehir’in sevilen tatlılarından birisidir. Son derece hafif bir tatlıdır. Özellikle ağır yemeklerin arkasından tercih edilir. İçerisinde incirin yanı sıra tarçın, ceviz ve pekmez bulunur. Genellikle kaymakla birlikte servis edilir.
 • Armut suflesi, Nevşehir’in farklı lezzetlerinin tadına bakmak isteyenlere hitap edecek bir tatlıdır. Klasik suflenin aksine pekmezle yapılır ve beyaz un yerine mısır unu kullanılır.
 • Şire çorbası, aşureye benzer bir lezzettir. Osmanlı mutfağının önemli tarifleri arasında yer alınır. İçerisinde meyveler ve baklagiller bulunur.
 • Aside, un helvasına benzeyen bir tatlıdır. Kapadokya’daki pek çok tarif gibi içerisinde pekmez bulunur.
 • Kaymaçina, farklı lezzetler denemek isteyenlerin şans verebileceği Nevşehir tatlıları arasında yer alır. Süt, şeker ve yumurta ile yapılır. Üzerine dökülen karamel ise; tarifin en önemli kısmıdır.
Nevşehir En Meşhur Yemeği Nedir?

Nevşehir’in yemekleri genellikle Türkiye’nin pek çok bölgesinde de yapılan yemeklerdir. Ancak yöresel ayrıntılar yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Ağırlıkla olarak Osmanlı’dan gelen tariflerdir. Tariflerde ise genellikle et, tahıl ürünleri ve bakliyatların kullanıldığı dikkat çekmektedir.

 • Yaprak Sarması: Nevşehir denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi üzüm bağlarıdır. Bu nedenle Nevşehir’de üzüm kullanılan pek çok tarif ön plana çıkmaktadır. Bağlardan elde edilen yapraklarla ise; Nevşehir usulü yaprak sarması yapılmaktadır.
 • Testi Kebabı: Nevşehir’de çok sayıda çömlek atölyesi bulunur. Bu atölyelerde el yapımı çömlekler üretilir. Bölgenin çömleklerinin meşhur olması ise; çömlek kullanılan tariflerin sık sık yapılmasına neden olur. Bunlardan bir tanesi de testi kebabıdır. Kapadokya gezinizde mutlaka testi kebabının tadına bakmalısınız.
 • Soğanlama: Soğanlama özellikle sabah kahvaltısı ve öğle yemeklerinde yenilen lezzetlerden birisidir. Soğanın kavrulmasının ardından domates ve biberlerin de eklenmesi ile hazırlanan bu tarif meze olarak da sofralarda yer bulabilir.
 • Sütlü Çorba: Bölgede yetiştirilen bulgurların kullanıldığı sütlü çorba kaynayan sütün içerisine bulgur eklenmesi ile hazırlanır. Son derece sağlıklı ve lezzetli bir tarifidir.
 • Sızgıt: Nevşehir’in yöresel tatlarından birisi olan sızgıt, farklı lezzetleri denemek isteyenlere hitap eden bir tattır. İçerisinde dana ve koyun etinin yanı sıra böbrek de bulunur.
 • Nevşehir tavası, kuşbaşı et, domates ve biber ile yapılan bir tariftir. Özelliği ise; içerisine kuyruk yağı eklenmesi ve odun ateşinde pişirilmesidir.
Kapadokya Testi Kebabı Nerede Yenir?

Kapadokya’da testi kebabı sıklıkla yapılmakta ve tüketilmektedir.  Siz de Kapadokya gezinizde testi kebabı yemek istiyorsanız sizin için hazırlamış olduğumuz listeye göz atabilirsiniz.

 • Dibek Restoran, testi kebabı yiyebileceğiniz en iyi mekanlardan birisidir. Göreme şehir merkezinde yer almaktadır. Restoranın bulunduğu yapı ise; tarihi özelliktedir. Yaklaşık 500 yıllık bir binadır. Kapadokya’nın atmosferini son derece başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Ayrıca restorana gitmişken yaprak sarması ve mantısının da tadına bakabilirsiniz.
 • Lil’a Restaurant’ta Kapadokya mutfağının başarılı örneklerini görebilirsiniz. Mekânın en büyük avantajı ise; mutfakta kullanılan malzemelerin hemen hepsi bölgede ve organik olarak üretilmiştir.  
 • Han Restoran, lezzetli yemekleri kadar Kapadokya ruhunu oldukça iyi bir şekilde yansıtan mimarisi ve dekorasyonu ile de dikkat çekmektedir. Bir kervansaray mimarisi benimsenmiş ve oldukça geniş bir alana kurulmuştur. Bölgenin en iyi testi kebaplarından birisini tadabileceğiniz restoranda aynı zamanda kahvaltı da yapabilirsiniz.
 • Harmandalı restoran: Uçhisar bölgesinde bulunan Harmandalı restoran, Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin en çok tercih ettikleri mekanlar arasında yer alır. Geleneksel bir mimariye sahip olan restoranda akşamları Türk Gecesi etkinlikleri düzenlenir.
 • Şömine Restoran, bölgenin en büyük mekanlarından birisi olup 1990 yılından itibaren hizmet vermektedir. Ürgüp merkezde yer alan restoran şömineli ortamı ile keyifli zamanlar geçirmenize yardımcı olur.
Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. ceylan dedi ki:

  Harika yemekler

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.