Aksaray’da Ne Yenir?

Aksaray, İç Anadolu’nun tahıl ambarlarından birisi olarak bilinmektedir. Ancak tahıl açısından olduğu kadar hayvancılık açısından da aktiftir. Halkın önemli bir kısmı geçimini küçükbaş hayvancılıktan sağlamaktadır. Ekstra olarak Nevşehir gibi Aksaray’da da çok sayıda üzüm bağı bulunmaktadır. Bu nedenle yemeklerinde genellikle tahıl, et, pekmez gibi malzemelerin olduğunu görebilirsiniz.

Aksaray’da Ne Yenir? Aksaray Yöresel Yemek Lezzetleri Nelerdir

Aksaray her ne kadar küçük bir il olsa dahi yemek kültürü açısından oldukça zengindir. Aksaray’a özgü yöresel yemeklerin önemli bir kısmını yalnızca burada deneyimleyeceğinize emin olabilirsiniz. Aksaray’da ne yenir? diye merak edenler için hazırlamış olduğumuz bu konuda yöresel yemeklerini bulabileceksiniz.

 • Sıkma
 • Aksaray Tava
 • Dolma Mantı
 • Aksaray Dolaz
 • Papara
 • Ayva Dolması
 • Soğan Dolması
 • Bamya Çorbası
 • Arabaşı Çorbası
 • Sarığıburma
 • Çiğleme
 • Kabak Ağdası
Sıkma

Sıkma, Aksaray kahvaltılarında sık sık karşınıza çıkacak lezzetlerden birisidir. Sade bir hamur kullanılarak hazırlanmaktadır. Ancak bu hamur saç üzerinde pişirilmektedir ve muhteşem bir koku ile sofranıza gelmektedir. Sıkmanın içerisine çeşitli malzemeler ilave edilerek dürüm haline getirilmektedir.

Aksaray Tava

Aksaray’ın yöresel lezzetlerinden olan Aksaray tava, et yemeyi sevenlere hitap eden bir yemektir. İçerisinde kuzu eti kullanılmaktadır. Yemeğe asıl lezzetini veren ise kuyruk yağı ile pişirilmesi ve bölgede yetişen organik domates ve biberler ile tatlandırılıyor olmasıdır. Aksaray tava, toprak kaplar içerisinde pişirilmektedir. Kısık ateşte uzun sürede pişiril irmekte ve lokum gibi bir et elde edilmektedir.

Dolma Mantı

Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen lezzetler arasında mantı vardır. Kayseri ve Nevşehir gibi Aksaray’ın da kendine özgü bir mantısı bulunur. Klasik olarak hazırlanan mantı hamuru Kayseri mantısına göre daha büyük bir şekilde kesilir ve içerisi kıymalı harçla doldurularak kapatılır. Aksaray mantısına asıl tadını veren ise salçalı suda pişiriliyor olmasıdır. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağı dökülerek servis edilir.

Aksaray Dolaz

Dolaz, Niğde’nin yanı sıra Aksaray’da da ilgi gören bir lezzettir. Un helvasına son derece benzemektedir. Ancak un helvasında şeker kullanılırken dolaz tatlısında pekmez kullanılmaktadır. Bu sayede daha hafif bir lezzet elde edilmektedir. Ayrıca süt ile yumuşatılmaktadır. Üzerine tahin, ceviz, fıstık ilave ederek servis edilebilir.

Ayva Dolması

Ayva dolması denildiğinde akla ilk olarak bir tatlı geliyor olsa dahi aslında bir ana yemektir. Osmanlı mutfağına kadar dayanan bu lezzet ayvanın oyularak içerisinde kıymalı bir iç harç doldurulmasıyla elde edilir. Nar ekşisi, tarçın ile lezzetlendirilerek muhteşem bir denge sunulmaktadır.

Soğan Dolması

Aksaray’da sık sık dolma tarifleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de soğan dolmasıdır. Osmanlı mutfağının sevilen lezzetlerinden birisidir. Günümüzde hala Aksaray’da sık sık tüketilmektedir. Soğanın oyularak içerisine iç harç doldurulmasıyla elde edilen lezzet kısık ateşte pişirilir.

Bamya Çorbası

Bamya çorbası, Aksaray denildiğinde akla ilk gelen lezzetler arasındadır. Eğer bamyayı sevmiyorsanız dahi bu lezzete mutlaka bir şans vermelisiniz. Bamya çorbasının içinde kuzu eti bulunmaktadır. Soğan ve domates ise kuyruk yağı kullanılarak kavrulmaktadır. Bu sayede oldukça lezzetli bir yemek elde edilmektedir. Aksaray’daki hemen hemen her restoranda bu lezzeti bulmanız mümkündür.

Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası Anadolu’daki pek çok il gibi Aksaray’da da tüketilmektedir. Kış aylarının sevilen lezzetlerinden olan bu çorbayı sınırlı sayıda restoranda bulmanız mümkündür. Genellikle içerisinde hindi eti kullanılmaktadır. Ancak tavuk eti ile çorbayı yapanları görmeniz de mümkündür. Kereviz, sarımsak, maydanoz gibi lezzetlerle zenginleştirilmektedir. Böylece vitamin bombası bir çorba elde edilmektedir.

Sarığıburma

Sarığıburma Aksaray’ın en meşhur tatlılarından birisidir. Hamuru tıpkı baklavada olduğu gibi incecik bir şekilde açılır ve oklava yardımıyla şekillendirilir. Şerbeti eklendiğinde çıtır çıtır bir lezzet şölenine dönüşen sarığıburma özellikle et yemeklerinin arkasından ikram edilebilir.

Çiğleme

Çiğleme, farklı lezzetler deneyimlemeyi sevenlere hitap eden bir tatlıdır. İçerisinde kaymak, un ve su bulunmaktadır. Hafif lezzetlerden hoşlananlara hitap edecek olan bu lezzet restoranların hemen hemen hepsinde bulunur. Ayrıca hazır paketlerde hediyelik olarak da satılmaktadır.

Kabak Ağdası

Aksaray’da tüketebileceğiniz tatlılardan bir tanesi de kabak ağdası olarak bilinmektedir. Kabağın reçel haline getirilmesiyle elde edilen bu tatlı ağzınızda buruk ama lezzetli bir tat bırakacaktır. Hazırlanması saatler süren bu taylı fesleğenin aromatik lezzetiyle farklılaşmaktadır.

Aksaray’da ne yenir, yöresel yemek lezzetleri nelerdir sorularını cevaplamaya çalıştık. Kapadokya’da Nerede Yenir

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. sevim dedi ki:

  Aksaray ın güzel yemekleri var. Anadolu insanı ve yemekleri çok iyi yaa

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.