Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir

Her dönem farklı bir güzellikte misafirlerini karşılayan Kapadokya için merak edilen bazı sorular bulunuyor. Kapadokya’ya giderken nasıl giyinmeli, Kapadokya ne zaman gidilmeli ya da Kapadokya kombini gibi araştırmalar yapmaya başlamadan önce bu yazımızı takip etmenizi öneriyoruz. Öncelikle Kapadokya gezilecek yerler konusunda birçok alternatifi beraberinde sunmaktadır. Güzel atlar diyarı olarak bilinen ve peri bacalarının görkemli görüntülerine şahitlik edeceğiniz Kapadokya’ya yaz aylarında adeta bir karnaval havası esmektedir. Kış döneminde ise beyaz örtünün altına saklanan vadileri, gelinliği andıran peri bacaları dikkat çekiyor. En güzel mevsim olan bahar aylarında ise Kapadokya dereleri heyecanlı bir şekilde akarken, muhteşem doğası da çiçeklenmeye başlar.

Kapadokya’ya Hangi Aylarda Gidilir

Kapadokya Mevsim Özellikleri

Kapadokya, İç Anadolu Bölgesiyle aynı iklim özelliklerini taşımaktadır. Karasal iklime sahip olan bu bölgede ani hava değişimlerine rastlamak mümkündür. Genel olarak baktığımızda hem kış hem de yaz aylarında hava açıktır. Yıllık sıcaklığı ortalama 12 derece olan Kapadokya’da kış mevsiminde 0 derecenin altını, yaz mevsiminde ise 30 derecenin üzerini görebilirsiniz. Tatil dönemi ülkemizde genel olarak yaz ayları şeklinde tercih ediliyor. Kapadokya’ya ne zaman gidilir soruna cevap Kapadokya’yı ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edenlerin mutlaka kış döneminde de görmesi gerekir. Doğanın sessiz kucağında vakit geçirmek istiyorum diyenlerin kış aylarında geldiği Kapadokya, vadilerin eşsiz güzelliğini ve yeni olgunlaşan meyveleri görmek istiyorum diyenler ise bahar aylarında bölgeyi ziyaret etmektedir. Özet olarak Kapadokya, 12 ay boyunca ziyaret edilebilecek ülkemizin en güzel bölgelerindendir. En uygun olarak Kapadokya’nın tam keyfini yaşamak isteyenler için tavsiyemiz ilkbahar veya sonbahar aylarında gelmelerini öneririz.

Yaz Aylarında Kapadokya

Kapadokya, güneşin en güzel battığı yerlerden biridir. Vadilerin arasından farklı renklerle sizleri karşılayan güneşin batışını seyretmek isteyenler gece ve gündüz sıcaklıklarına dikkat etmelidir. Çünkü bu bölge hem açık hem de düzlük bir alandadır. Karasal iklim nedeniyle güneş en tepedeyken ciddi anlamda terleyebilirsiniz. Geceleri ise tam tersi, serin esen rüzgar nedeniyle üşüyebilirsiniz. Yaz aylarında Kapadokya gündüz 30-40 derece sıcaklığa ulaşmaktadır. Gece ise kurak iklim özelliği göstererek 15 dereceye kadar sıcaklık düşebilmektedir.

Haziran döneminde Kapadokya’da yeşillik alanlar azalır. Ağustos’ta ise en kurak dönem yaşanmaktadır. Bölgede çok sayıda konaklama imkanı olduğu için sorun yaşamadan kalabilir ve yaz dönemi de olsa klimaya ihtiyaç duymadan konaklayabilirsiniz. Kapadokya yürüyüş alanı olduğu için yaz ayından ziyade ilkbahar ayı gezi için daha uygun düşmektedir.

Bahar Ayarında Kapadokya

Birçok kişi Kapadokya’ya ne zaman gidilir sorusunun yanıtlarını aramaya devam etmektedir. Aslında bu bölgeyi ziyaret etmek için en uygun dönem, bahar aylarıdır. Çünkü ilkbaharın gelmesiyle doğa yeniden dirilecek ve çiçeklerin çevreye yaydığı koku harika bir şekilde hissedilecektir. Yaşama sevincinin arttığı bahar aylarından olan Nisan ve Mayıs dönemi, Kapadokya’ya ne zaman gidilir sorusuna verilecek yanıtlardan biridir. Kış öncesi gitmek isteyenler ise Ekim veya Kasım aylarını tercih edebilir. Ekim – Kasım döneminde terlemeden ve üşümeden gezebileceğinizi unutmayın.

Kış Aylarında Kapadokya

Kapadokya kış aylarında da mükemmel bir görüntüye sahiptir. Karasal iklim özelliklerini taşıyan bu bölgede kış dönemi çok sert ve soğuk geçer. Ancak vadileri ve peri bacalarını görmek isteyenlerin bu şartlara aldırış etmediğini söylemek doğru olacaktır. Kış aylarında bir başka güzel olan Uçhisar, Paşabağı, Göreme’nin eşsiz güzelliklerine şahit olmak için balon turuna çıkabilir, peri bacalarını yakından görmek için de ATV kiralayabilirsiniz. Üstelik Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı şehirleri de bölgenin en dikkat çeken bölgelerindendir.

Kapadokya’da Ne Giyilir?

Kapadokya’ya ne zaman gidilir sorusuna verilen yanıtların ardından şimdi de Kapadokya’da ne giyilir sorusuna geçiş yapmamız gerekiyor. Eğer ziyaretinizi yaz ya da bahar aylarında yapacaksanız, sıcaklık artışına tedbir olarak yanınıza dudak koruyucu, güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka almanız gerekir. Gündüz saatlerinde ince kıyafetler ve şortla gezerken, akşam vakitlerinde daha kalın giysiler kullanmanız önerilir. Haliyle palto ve uzun kollu kıyafetlerinizi de Kapadokya gezisine götürmeniz önemlidir. Kış aylarında Kapadokya’da ne giyilir sorusunun yanıtı için kalın montlar, kazak, bot, yünlü çamaşır, atkı, bere ve kalın safari pantolonlarını tercih etmenizde yarar var.

Kapadokya’yı rahatça gezebilmek için yürüyüş ayakkabıları vazgeçilmeziniz olacaktır. Vadilere tırmanırken ya da vadide yürürken zorlu parkurlarda size yardımcı olacak bu ayakkabıların yanı sıra kir ve toz tutmayan ince eşofmanlara ihtiyacınız olacaktır. Rahat hareket etmenizi sağlayan bu kıyafetlerin yanı sıra su matarası, fotoğraf makinesi ve el feneri de aksiyonlu gezilerde kullanacağınız ekipmanlar arasındadır.

Kapadokya Hakkında Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kapadokya
https://www.cappadociapage.com/kat/aktiviteler/kapadokya-turlari/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.