Kayaşehir Nevşehir Yeraltışehri

Kayaşehir diye isimlendirilen alana aslında Nevşehir Yeraltışehir demek gayet normal ve hatta bu şekilde anılması gerektiğini düşünmekteyim. Nevşehir Kalesinin civarında bulunan bu bölge toplamda 437.400 metre karelik bir alanı kapsamaktadır.

Kayaşehir bir diğer ismi ile Nevşehir yeraltışehri Kalenin hemen altında bulunan kaya camii isminden almaktadır. Bu büyük alanda kayadan oyma yerleşim alanları keşfedilmiştir. Yerleşim alanı kayadan oyma yerlerden oluştuğu için yeraltışehride dememiz için çok yeterli bir sebep olmaktadır. Bu alan içerisinde 13.yüzyıldan kalma Bizans dönemine ait kaya kilisesi,çok katlı mezarlar, dini törenler için toplanma alanları, iş atölyeleri, yerlatı su tünelleri gibi alanlar bulunmaktadır. Kayaşehrinin güney kısmında Rum mahallesi denilen alanda ise Hagios Georgios kilisesi, Rum hamamı ve Çan kulesi bulunmaktadır. Çan kulesinin bulunduğu alan geçmişte yıllarca ilkokul olarakta kullanılmıştır.

Kayaşehir diye bilinen Nevşehir yeraltışehri 2015 yılında ilk keşifleri yapılmış yapılan keşifler sonrasında büyük bir araştırma başlatılmıştır. Bu araştırma ve bilimsel çalışmalar sonucunda kayaşehir alanında 312 mekan ve 700 oda keşfedilmiştir. 700 oda içerisinde 6 adet odanın dönemin sanayisi ve üretimi olarak bilinen bezirhaneler keşfedilmiştir. Bu bezirhanelerde keten tohumu ile ilaçlar, vernikleme, mutfak yağı, kandiller ve çeşitli bitki yağları üretildiği anlaşılmaktadır.

Kayaşehir Nevşehir Yeraltışehrinde bir çok eski zamana ait buluntular ve tarihi eseler ortaya çıkartılmıştır. Bunlardan bazıları öğütme taşları, el değirmenleri, ahşap aletler ve 708 adet lüle eserleri ortaya çıkartılmıştır. Sultan Abdulmecit dönemine ait 40 adet zikke, 18.ve 19yüzyılları arasına ait 270 adet kandil 12 ezgi taşı, 51 şamdan,v21 tömbeki, 45 adet değirmen taşı gibi eski zamanlarda kullanılan aletler bulunmuştur.

Nevşehir yeraltışehrini gezip gördüğümüzde belli alanların açık olduğunu kısmı şekilde bulunan yerlerin gezilmek için açık olduğunu farkettik. Bir kaç kapının kapalığı olduğunu aşağı tarafa doğru giden tüneller kapıları olduğunu düşünmekteyiz. Bu alanlarda çalışma yapılıyor veya gezilmek için tam güvenli alanlar olmadığı için kapatılmış olabileceğini düşünmekteyiz.

Kayaşehir Nevşehir Yeraltı şehri Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.