Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi tarihi eski Roma zamanı dönemine kadar dayanmaktadır. Eski Roma yolu ve ve ipek yolunun korunması amacıyla yapılmış bir kale olarak bilinmektedir. 1726 yılında Nevşehirli Sadrazam Damat İbrahim Paşa zamanında küçük bir köy olan Nevşehir kalesi çevresi Nevşehir adıyla şehir statüsüne yükseltilmiştir.

Damat ibrahim paşa dönenimde şehir olan bu yerleşim alanının daha da büyütülmesi için Kurşunlu cami ve çevresine aşevi medrese hama gibi yerleşim ve yaşam olanları oluşturulmuştır. Nevşehir Kalesi’de bu dönemde restore edilmiştir. Nevşehir kalesi ve civarı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış farklı yapıda bir alan olduğu da 2018 yılında Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi kale ve civarında büyük bir bilimsel araştırma yapılmış ve yer altı tünelleri ve farklı yaşam yerleri keşfedilmiştir. Halen bazı kazı ve araştırmalar devam etmektedir.

Nevşehir Kalesi‘nin imari yapısı çokgen bir şekilden oluşmaktadır. 4 burcu 42 mazgalı bulunan Nevşehir Kalesinin Doğu kısmında ve batı kısmında 2 farklı giriş kapısı bulunmaktadır. Bölgedeki yüksekliği ise 1343 1430 rakım seviyelerindedir. Kale dışardan gelebilecek saldırılara uygun şekilde siper alanları ile yapılmıştır. Kalenin yapısı bazalt taşlarından oluşmaktadır.

Son zamanlardaki düzenlemeler ile Nevşehir kalesinin içerisi ve çevresi turizm için uygun hale getirilmiş ve ziyaretçilerini beklemektedir. Nevşehir‘e hakim bir bölgede bulunan kaleyi gezmenizi tavsiye ederiz.

Nevşehir Kalesi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.