Nar Kasabası

Nar Kasabası
1.582

Nar Kabası, Nevşehir’in kasabalarından birisi olup tarihi açıdan oldukça değerlidir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilçe Ürgüp, Göreme, Avanos gibi bölgelerin gerisinde kalmış olsa da her geçen gün adından daha fazla bahsettirmeye başlamıştır.

Nar Kasabası Tarihi Bilgileri

Tarihi Hristiyanlık inancının ilk dönemlerine kadar dayandığı düşünülen kasabada kilise ve mezarlıkların kalıntılarına ulaşılmıştır. Ortadoğu’da yapılan baskılardan kaçarak Nar Kasabası’na yerleşen Hristiyanların yanı sıra Roma, Selçuklu, Bizans, Osmanlı gibi dönemlerden kalan kalıntılar mevcuttur.

Tarihi kaynaklara bakıldığında ise; Nar Kasabası’ndan 1100’lü yıllarda Selçukluların bahsettiği görüşmüştür. Bölgede Türk hakimiyetinin artmasıyla birlikte yerleşim bölgeleri kurulmaya başlanmıştır. Kurulan ilk yerleşim birimlerinden birisi de Nar Kasabası’dır.

Bizans kaynaklarında adı sıklıkla geçen tarihi Nisa Şehri’ne son derece yakın olan Nar Kasabası’nın adının nereden geldiği ile ilgili de çeşitli rivayetler bulunur.

Nar isminin Arapça kökenli cehennem kelimesinden geldiğini savunanlar 18. Yüzyılda yaşanan iskân politikası zamanında ismin verildiğini söylerler. Yunanca sulak yer kökeninden geldiğini söyleyenler ise; 11 yüzyılda Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı bölge olduğu ve Bizans sonrası Hristiyanların etkisi ile bu ismin kullanıldığısavunur.

Nar Kasabası Otelleri

Nar Kasabası henüz yeterince otele sahip olmasa da bu bölgedeki otel ulaşım açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Nar kasabası otelleri yeni yeni yapılmaktadır. Siz de Kapadokya seyahatinizde hem Nevşehir merkeze hem de ulaşım ağlarına hem de turistlik bir bölgede bulunan Nar Kasabası’nda konaklamayı düşünebilirsiniz.

Nar Kasabası otelleri arasında bulunan Nar Cave House klasik Kapadokya mimarisine uygun şekilde inşa edilmiştir. Taş mimarisinin başarılı örneklerinden birisidir ve kendinizi oldukça otantik bir duruşa sahiptir. Kendinizi huzur içerisinde hissedeceğiniz otel Nevşehir merkeze 2 km uzaklıktadır.

Restoranında sunduğu muhteşem manzara ile keyifli bir şekilde dinlenmenizi sağlayacak olan Nar Cave House temizlik ve banyo malzemelerini odalarınızda hazır olarak bekletmektedir. Odanızda dinlenirken çayınızı yudumlayabilmeniz için ısıtıcı bulundurmaktadır. Ayrıca ekstra çaba harcamanıza gerek kalmadan otelden bisiklet ve araba kiralamanız da mümkündür.

Nar Kasabası Google Maps

https://www.nar.bel.tr/tr/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.