Paşabağ Vadisi Rahipler Vadisi

Paşabağ Vadisi Nerede, Rahipler Vadisi hakkında bilgileri Yol Tarifi

En önemli turistik bölgeler içerisinde yer alan Kapadokya bölgesi içerisinde yer alan Paşabağ vadisi eşsiz doğal güzelliği ile kişileri kendisine çekmektedir. Kapadokya sınırları içerisinde her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Kapadokya bölgesi içerisinde eşsiz güzelliklere sahip Peri bacaları bu Paşabağ vadisi içerisinde bulunmaktadır. Burayı ziyarete gelenler eşsiz Peri bacaları ile bir görsel şölen görmektedirler. Vadi boyunca yürüyüş yapılmak istenildiğinde Peri bacalarının arasında yürüyüş yapılmaktadır. Böylece kişiler büyük bir keyif alarak doğa ile iç içe bir şekilde yürüyüş yapabilmektedirler.

Avanos yolu üzerinde yer alan bu vadi içerisinde şapkalı Peri Bacaları son derece yoğun bir şekilde ziyaretçileri selamlamaktadırlar. İrili ufaklı pek çok farklı ilginç örnekleri burada görülebilmektedir.

Paşabağ Vadisi

Kapadokya sınırları içerisinde tahtını kurmuş olan vadilerden biridir. Diğer adı ise Rahipler vadisi olarak adlandırılmaktadır. Peri bacaları Kapadokya için oldukça ünlüdür. Kendilerini görmemiş olanların dahi dillerinden düşmeyen Peri Bacaları mutlaka görülmesi gerekli olan oluşumlardır. İrili, ufaklı boyları ile ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır. 

Vadi yamaçlarından akan sel suları ve şiddetli rüzgarlar sonucunda tüflü yapılar aşınmıştır ve böylelikle meydana gelen oluşumlar konik şekildedir. Tepe kısımlarında da bir çatıyı andıran, mantar görünümlü kayalar bulunmaktadır. Kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre aralığında değişim gösterebilmektedir. Bu boyutlara uygun olan her oluşum Peri Bacası olarak adlandırılabilmektedir.

Rahipler vadisi oluşumların üst kısımlarının neden daha az aşındıkları kişiler tarafından merak edilebilmektedir. Bunun nedeni altta yer alan kısımların aşınmaya daha uygun yapılar olmasıdır. Daha kolay aşınabilme özelliklerine sahip olmaları nedeni ile alt kısımlar kolaylıkla aşınırken, üst kısımlar çok daha az aşınmıştır. Üst kısımlar şapka görünümünde ve daha az aşınır durumdadır. Tüflerin geçirimsiz olmaları sonucunda sürekli olarak yıllar boyunca aşınmışlardır. Yüzyıllar içerisinde de bu görünümü elde etmişlerdir. Eşsiz görünümlere sahip olan bu vadiyi en belirgin şekilde Rahipler Vadisi üzerinde görebilmek mümkündür. Burada yer alan Peri bacaları kendilerine özgü şekilleri ile yerli ve yabancı turistlerin son derece ilgisini çekmektedir.

Kapadokya Paşabağ Vadisi içerisinde yer alan bu oluşumlar yüzyıllar boyunca korunarak günümüze kadar ulaşabilmişlerdir. Günümüze kadar gelen bu eşsiz oluşumlar vadinin süsleridir. Bu süsler gelen her ziyaretçiyi selamlamaya devam etmektedir. Dünyanın bir ucundan vadinin eşsiz güzellikleri görebilmek için gelen milyonlarca insan bulunmaktadır. Dünyanın en turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya bölgesi içerisinde en ünlü olan vadilerden biridir. Bu nedenle oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.

Paşabağ Vadisi Nerededir?

Paşabağ vadisi nerede sorusu ziyaret etmek isteyen milyonlarca kişi tarafından merak edilmektedir. Nevşehir Göreme bölgesinde yer alan Paşabağ Vadi’ne pek çok farklı yol üzerinden ulaşım yapılabilmektedir. Göreme yolu üzerinden ilerlendiğinde Zelve Vadisi’ne varmadan hemen önce konumlanmıştır. Burada yer alan güzellikleri keşfetmek isteyenler özel araçları ile, dilerlerse merkezden kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilmektedir. Paşabağ vadisi nerede: Zelve yolu sapağında bulunan vadi de Zelve Vadisi olarak geçmektedir. Birbirlerine yakın olan iki vadi de mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan vadilerdir. Eşsiz güzellikleri ve benzersiz yapıları sayesinde akın akın ziyaretçi kabul etmeye devam etmektedirler.

Paşabağ Vadisi Yol Tarifi

Paşabağ vadisi yol tarifi oldukça kolaydır. İki seçenek üzerinden ulaşım gerçekleştirilebilir. Avanos -Çavuşin yolu üzerinden kişiler kişisel araçları ile ulaşım sağlayabilirler. Bu yol üzerinden ilerlendiğinde sol tarafta kalan Zelve kısmından sapılması ile kişiler Çavuşin Köyü’ne gelmeden önce Paşabağ Vadisi’ne varabileceklerdir. İkinci yol üzerinden gelmek isteyenler ise Avanos -Ürgüp yolunu tercih etmelidirler. Bu iki yol üzerinden vadiye ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

Paşabağ Vadisi Rahipler Vadisi Ören Yeri Yol Tarifi

Paşabağ Vadisi Hakkında Bilgiler

Paşabağ vadisi Kapadokya bölgesine ait olan en karakteristik alanlardandır. Her yıl her milletten gelen turistler için bu alanda gezilip görülebilecek yerler son derece fazladır. Paşabağ vadisi hakkında bilgi almak ve içerisinde yer alan güzellikleri gezmek isteyen kişiler profesyonel rehberler eşliğinde gerçekleştirilmekte olan turlara katılabilirler. Bu sayede alanlarında profesyonel olan rehberlerin verecekleri detaylı bilgileri edinebilirler ve bölgeyi en iyi şekilde gezebilirler.

Çok eski zamanlarda bu bölgede keşişler inzivaya çekilirlerdi şeklinde bir söylenti bulunmaktadır. Bu vadiyi geziye çıkanlar bu söylentinin doğruluk payı olabileceğini yakından görebilme şansı elde edebilmektedir. Çünkü Kapadokya sınırları içerisinde en sessiz, sakin olan bölgelerden biridir. Huzur kokan doğası nedeni ile bu söylentilerin doğru olabileceği düşünülmektedir.

Paşabağ vadisi’nde Hristiyan din adamlarının inzivaya çekildikleri söylenmektedir. Paşabağları hikayesi buradan gelir. Din adamları tarafından bu bölge inziva ve korunma bölgesi olarak kullanılmıştır. Din adamları burada dünyadan elini eteğini çekmiş bir şekilde kendilerini dinlerine rahatça adayabilmekteydiler. Burada yer alan yumuşak kayaları oyarak kendilerine yaşam alanları oluşturmak istemişlerdir. Burada yer alan yerleşim yerleri görülebilmektedir. Kapadokya Hristiyan alemi için son derece kutsal olan bölgelerden biridir. Her bir köşesinde yer alan değerli kiliseler ve geride bırakılan tarihten anlaşılacağı üzere en kutsal olan bölgelerden biridir. Geçmişe dair derin izler barındırmaktadır.

Vadiyi geziye gelen ve vadiye yakın yerlerdeki konaklamak isteyen kişiler için bölgede pek çok konaklama imkanı bulunmaktadır. En yakın konaklama yerleri Çavuşin Köyü yakınlarındadır. Kişiler burada yer alan otellerde istedikleri gibi konaklayabilir ve civarda yer alan tüm vadileri rahatlıkla gezebilir.

Paşabağlarında Ne Var?

Rahipler Vadisi adını, yüzyıllar öncesinde din adamların inzivaya çekilmek için tercih ettikleri bir yer olmasından almaktadır. Geziniz esnasında bir yaşam alanından çok keşişlerin kendi kendileri ile kalmalarına yetecek odaları görmek Paşabağ Vadisi’nin hikayesini bildiğinizde daha ilginç gelecektir. Yapılarda gördüğünüz freskler ise; Roma ve Bizans dönemlerinin sanat anlayışını oldukça başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

Bölgede aktif olarak ziyarete açık olan kiliseler mevcuttur. Ayrıca hala belirli aralıklarla çevrede kazılar sürdürülmektedir. Rahipler Vadisi’nde henüz keşfedilmemiş kiliseler olduğu düşünülmektedir.

  • Balıklı Kilise, tarihi 10 yüzyıla kadar uzanan bir yapıdır.  Kilisede yarım daire şeklinde bir şapel mevcuttur. Yapı içerisinde oturulacak yerler günümüzde hala sağlam kalmıştır. Kilisenin duvarlarında Hz. İsa’ya ait çizimler yer alır. Ayrıca Malta Haçı da çizimleri de ön plana çıkmaktadır.
  • Üzümlü Kilise, İsa ve Meryem’e ait çizimleri duvarlarında barındıran bir yapıdır. Ayrıca İncil’den çeşitli sahnelerin tasvir edilmesi de dikkat çekicidir.
  • Geyikli Kilise; bölgedeki pek çok kiliseye göre daha sade şekilde tasarlanmıştır. Diğer kiliselerin aksine İncil’den sahneler ve dini figürler bulunmaz. Geyikli Kilise adı ise; duvarlarda çizilen geyik figüründen gelmektedir.
Kapadokya İçerisinde Yer Alan Diğer Vadiler Neler?

Paşabağ vadisi gezildikten sonra muhteşem doğasına hayran kalan ziyaretçiler başka vadileri de gezip görmek isteyebilmektedir. Kapadokya bölgesi içerisinde yer alan pek çok vadi bulunmaktadır. Keşişler Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Bağlıdere Vadisi, Zelve Vadileri gibi çeşitli vadiler yer almaktadır.

Keşişler Vadisi Avanos ilçesi içerisinde Zelve bölgesine yakın bir yerde konumlanıyor. İçerisinde Hristiyan din adamlarının yaşaması nedeni ile adını Keşişler olarak almıştır. Zelve Vadileri ise Aktepe Köyü içerisinde yer almaktadır. Burada yer alan mağaralar da yine aynı şekilde Hristiyan din adamlarının evleri konumundaydı. 3 adet vadiyi kapsayan bu alan 15 adet kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Açık Hava Müzesi olarak ziyaretçi kabul etmekte olan vadilere ulaşım birbirlerine yakın olmaları nedeni ile son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Güvercinlik vadisi ise Nevşehir Göreme kasabası içerisinde yer almaktadır. Mağaralarda yer alan güvercinlikler ile ün salan bir vadidir. Burada yılda bir kez güvercinler tarafından bırakılan gübreler toplanmaktadır ve üzüm bağlarında kullanılmaktadır. Bağlıdere Vadisi ise bir Aşk Vadisi olarak bilinmektedir. Muhteşem bir manzarası olması nedeni ile tüm aşıkların gitmesi gerekli olan yerlerdendir. Huzur kokan bir doğaya sahiptir. Bu nedenle sakinleştirici ve huzur verici bir yapısı bulunmaktadır. Günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak isteyen kişiler mutlaka buraya uğramalıdır.

Kapadokya Gezi Yerleri
Paşabağ Vadisi Giriş Ücreti

Eşsiz güzellikleri ile herkesi kendisine hayran bırakmayı başaran vadiye giriş önceden ücretsizdi. Şimdi ise müzkart ile veya 300 tl lik bir ücret ile giriş yapılmaktadır.

Paşabağ Vadisi Kısa Soru Cevap
Paşabağ nereye bağlı?

Paşabağ Vadisi konum olarak kapadokya merkezinin tam ortası sayılabilecek eşsiz güzellikte bir alandadır. Paşabağ vadisi Nevşehir ilinin Avanos ilçesine bağlı Çavuşin köyüne bağlıdır. Paşabağ vadisi Nevşehie merkeze 26 km, Avanos ilçesine 4.5 km, Çavuşin Köyüne 2.1km ve Zelveye 1.8 Km uzaklıkta bir uzaklıktadır.

Peri bacaları Vadisi Nerede?

Paşabağ vadisinin içerinde bir çok güzelliklte peribacaları olduğu için paşabağ vadisine peribacaları vadisi de denilmektedir. Peri bacaları vadisinde bir birinden ayrı şekillerde peribacaları bulunmaktadır. Paşabağ nerede sorunun cevabı ile aynı şekilde en yakın zelve de diyebiliriz.

En güzel peri bacaları nerede?

Peri bacaları en iyi nerede? Kapadokya bölgesi içerisinde bir birinden farklı şekilerde peribacaları bulunmaktadır. Kapadokya bölgesi büyük bir alanı kapladığı için en güzel peri bacaları nerededir gibi sorular sorulmaktadır. Kapaokya bölgesini iyi tanıyan birisi olarak bir sıralama yapacak olursam eğer sırasıyla şu şekilde sayabilirim
1- Üç güzeller (3 güzeller) peri bacaları : Ürgüp yakınlarında bir konumdadır.
2- Aşklar Vadisi: Göreme içerisinde bulunana vadinin tepesine çıktığınızda birçok peribacalarını farklı güzellikte görebilirsiniz.
3- Paşabağlar Vadisi: Çavuşin Zelve arasında kalan bu vadiiçerisinde hem gezebilir hemde bir birinden farklı görünümde peribacaları bulunmaktadır.

Paşabağ Zelve Wikipedia

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zelve

Paşabağları’nda Ne Yapılır?

Paşabağları Vadisine adım attığınız ilk andan itibaren bölgenin huzurunu ve yüzyıllar öncesinden kalan enerjiyi hissedebilirsiniz. Vadide yürüdüğünüz süre boyunca size muhteşem bir manzara eşlik eder. Manzaranın tadını çıkarabilir ve kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Ardından bölgede alışveriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak küçük dükkanlarda farklı hediye seçeneklerini bulabilirsiniz. Minyatür peribacaları, halı ve kilimler, çömlekler alabileceğiniz hediyeliklerden bazılarıdır.
Rahipler Vadisi geziniz sonrasında güne mola vererek bir şeyler yemek de isteyebilirsiniz. Bölgede bulunan restoran ve kafelerde öğle ya da akşam yemeği yiyebileceğiniz gibi aperatif bir şey atıştırmayı da tercih edebilirsiniz.

Paşabağlar Vadisi Ören Yeri Fotoğrafları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.